Schedule


Note: registration will be in front of Davis Auditorium and all sessions and keynotes will take place in Davis Auditorium, Schapiro CEPSR 412. For more information about each keynote or tutorial, please click on them.

Monday (AFTERNOON), November 13, 2017

14:30 – 16:00 Tutorial T1:
(Giuliano Casale)
CS conference room (CSB 453)

18:00 – 20:00 Reception and pre-registration CS lounge (CSB 452)

Tuesday, November 14, 2017

08:30 Registration Desk Opens In front of Davis Auditorium

9:00 – 9:30 Welcome Davis Auditorium
9:30 – 10:30 Keynote I:
Xunyu Zhou (Columbia Univerisity)
10:30 – 11:00 Coffee Break
11:00 – 12:15 Session 1: Data Center
Session Chair: Ting He
12: 15 – 14:00 Lunch Faculty House (4th floor)
Find the map here
14:00 – 15:30 Session 2: Networks
Session Chair: Sem Borst
15:30 – 16:00 Coffee Break
16:00 – 17:30 Session 3: Network Science
Session Chair: David Yao
17:45 – 19:00 IFIP WG 7.3 Business Meeting CS conference room (CSB 453)


Wednesday, November 15, 2017

08:30 Registration Desk Opens In front of Davis Auditorium

9:00 – 10:00 Keynote II:
Emmanuel Abbe (Princeton University)
Davis Auditorium
10:00 – 10:30 Coffee Break
10:30 – 12:00 Session 4: Limits
Session Chair: Benny van Houdt
12:00 – 13:45 Lunch
13:45 – 15:00 Session 5: Queueing Theory
Session Chair: Peter van de Ven
15:00 – 15:30 Coffee Break
15:30 – 17:00 Session 6: Resource sharing & potpourri
Session Chair: Daniel Figueiredo
17:30 – 19:00 Lenfest Center for the Arts
  • Address: 615 West 129th Street, New York NY 10027 (find the map here)
  • Visitors first check-in the Lenfest Center Visitors Desk and then take the elevator to the 6th floor to the Wallach Art Gallery
  • Attendees can visit the Living in America exhibition.
19:00 – 22:00 Social Event and Banquet @ Solomon & Kuff
Address: 2331 12th Avenue @ the Corner of 133rd Street & 12th Avenue New York, NY, 10027 (find the map here)

Thursday, November 16, 2017

8:30 – 9:30 Keynote III:
Albert Greenberg (Microsoft)
Davis Auditorium
9:30 – 10:00 Coffee Break
10:00 – 11:40 Session 7: Energy and Labs
Session Chair: Gil Zussman
11:40 – 12:55 Session 8: Data Center II
Session Chair: YC Tay
14:00 – 16:00 Tutorial T4:
(Nannicini)
CS lounge (CSB 452)

Friday, November 17, 2017

9:00 – 12:00 Tutorial T2:
(Maguluri, Srikant, Wang)
CS conference room (CSB 453)

13:30 – 17:30 Tutorial T3:
(Dai, Braverman)
CS conference room (CSB 453)



 Program



Session 1: Data Center

Tuesday, 11:00 - 12:15

1. GB-PANDAS: Throughput and heavy-traffic optimality analysis for affinity scheduling.
Ali Yekkehkhany (University of Illinois at Urbana-Champaign), Avesta Hojjati (University of Illinois at Urbana-Champaign), Mohammad H. Hajiesmaili (Johns Hopkins University).

2. Controlling the number of active instances in a cloud environment.
Diego Goldsztajn (Universidad ORT Uruguay), Andres Ferragut (Universidad ORT Uruguay), Fernando Paganini (Universidad ORT Uruguay), Matthieu Jonckheere (Universidad de Buenos Aires).

3. Synergy via Redundancy: Boosting Service Capacity with Adaptive Replication.
Gauri Joshi (Carnegie Mellon University).

Session 2: Networks

Tuesday, 14:00 - 15:30

1. Distributed Link Anomaly Detection via Partial Network Tomography.
Ting He (Pennsylvania State University).

2. Parsimonious Tomography: Optimizing Cost-Identifiability Trade-off for Probing-based Network Monitoring.
Diman Zad Tootaghaj (The Pennsylvania State University),Ting He (Pennsylvania State University),Thomas La Porta (The Pennsylvania State University).

3. Performance Evaluation of WebRTC-Based Video Conferencing.
Bart Jansen (Delft University of Technology), Timothy Goodwin (Columbia University), Varun Gupta (Columbia University), Fernando Kuipers (Delft University of Technology), Gil Zussman (Columbia University).

Session 3: Network Science

Tuesday, 16:00 - 17:30

1. Analysis of Perfect Sampling Methods for Hard-sphere Model.
S. B. Moka (UQ, Brisbane), S. Juneja (TIFR, Mumbai), M. R. H. Mandjes (University of Amsterdam).

2. Multiple Local Community Detection.
Alexandre Hollocou (INRIA, Paris, France), Thomas Bonald (Telecom Paristech, Paris, France), Marc Lelarge (INRIA-ENS, Paris, France).

3. Large Deviations for Increasing Subsequences of Permutations and a Concurrency Application.
Yuliy Baryshnikov (University of Illinois at Urbana-Champaign), Abram Magner (University of Illinois at Urbana-Champaign).

4. Incentivized Information Fusion with Social Sensors.
Sujay Bhatt (Cornell University), Vikram Krishnamurthy (Cornell University).

Session 4: Limits

Wednesday, 10:30 – 12:00

1. A Statistical Property of Wireless Channel Capacity: Theory and Application.
Fengyou Sun (Norwegian University of Science and Technology),Yuming Jiang (Norwegian University of Science and Technology).

2. Mean-field limits for multi-hop random-access networks.
Fabio Cecchi (Eindhoven University of Technology), Peter M. van de Ven (Centrum Wiskunde en Informatica (CWI)), Seva Shneer (Heriot-Watt University).

3. Spatial Mean-Field Limits for Ultra-Dense Random-Access Networks.
Fabio Cecchi (Eindhoven University of Technology), Sem C. Borst (Eindhoven University of Technology - Nokia Bell Labs), Johan S.H. van Leeuwaarden (Eindhoven University of Technology), Philip A. Whiting (Macquarie University).

Session 5: Queueing Theory

Wednesday, 14:00 – 15:15

1. On the Computation of Dynamic User Equilibrium in the Multiclass Transient Fluid Queue.
S. Juneja (TIFR Mumbai INDIA), N. Shimkin (Technion, Haifa, Israel).

2. Response Time Distribution of a Class of Limited Processor Sharing Queues.
Miklos Telek (University of Budapest), Benny Van Houdt (University of Antwerp).

3. A technique to estimate a system’s asymptotic delay and throughput.
Y.C. Tay (National University of Singapore).

Session 6: Resource sharing & potpourri

Wednesday, 15:45 – 17:15

1. Epidemic-Like Stochastic Processes with Time-Varying Behavior: Asymptotic Limits and Properties.
Yingdong Lu (Mathematical Sciences Department IBM Thomas J. Watson Research Center) Mark S. Squillante (Mathematical Sciences Department IBM Thomas J. Watson Research Center) Chai Wah Wu (Mathematical Sciences Department IBM Thomas J. Watson Research Center).

2. Lower Bounds for the Fair Resource Allocation Problem.
Zaid Allybokus (INRIA Sophia Antipolis, Huawei Technologies, France Research Center), Konstantin Avrachenkov (INRIA Sophia Antipolis), Jérémie Leguay (Huawei Technologies, France Research Center), Lorenzo Maggi (Huawei Technologies, France Research Center).

3. Outlier Detection Using Robust Optimization with Uncertainty Sets Constructed from Risk Measures.
Ruidi Chen (Boston University), Ioannis Ch. Paschalidis (Boston University).

4. On the Optimality of Reflection Control, with Production-Inventory Applications.
Jiankui Yang (Beijing University of Posts and Telecommunications), David D. Yao (Columbia University), Heng-Qing Ye (Hong Kong Polytechnic University).

Session 7: Energy and Labs

Thursday, 10:00 – 11:40

1. Optimal Energy Procurement for Geo-distributed Data Centers in Multi-timescale Electricity Markets.
Tan N. Le (SUNY Korea & Stony Brook University),Jie Liang (Stony Brook University), Zhenhua Liu (Stony Brook University), Ramesh K. Sitaraman (Univ. of Massachusetts at Amherst & Akamai Technologies), Jayakrishnan Nair (IIT Bombay), Bong Jun Choi (SUNY Korea & Stony Brook University).

2. Analyzing Cascading Failures in Power Grids under the AC and DC Power Flow Models.
Hale Cetinay (Delft University of Technology), Saleh Soltan (Princeton University), Fernando A. Kuipers (Delft University of Technology), Gil Zussman (Columbia University), Piet Van Mieghem (Delft University of Technology).

3. Fluid flow model for energy-aware server performance evaluation.
Eleonora Deiana (Université de Namur), Guy Latouche (Université Libre de Bruxelles), Marie-Ange Remiche (Université de Namur).

4. Management Strategies for Industrial Laboratories with Knowledge Memory.
Debasis Mitra (Columbia University), Qiong Wang (University of Illinois at Urbana-Champaign).

Session 8: Data Center II

Thursday, 11:40 – 12:55

1. An Optimal Scheduling Policy for the 2×2 Input-Queued Switch With Symmetric Arrival Rates.
Yingdong Lu (IBM Research), Siva Theja Maguluri (H. Milton Stewart School of Industrial and Systems Engineering, Georgia Institute of Technology), M.S. Squillante (Mathematical Sciences IBM Research), Tonghoon Suk (IBM Research), Xiaofan Wu (H. Milton Stewart School of Industrial and Systems Engineering, Georgia Institute of Technology).

2. Straggler Mitigation by Delayed Relaunch of Tasks.
Mehmet Fatih Aktas (Rutgers University), Pei Peng (Rutgers University), Emina Soljanin (Rutgers University).

3. Heavy-Traffic Delay Insensitivity in Connection-Level Models of Data Transfer with Proportionally Fair Bandwidth Sharing.
Weina Wang (University of Illinois at Urbana-Champaign),Siva Theja Maguluri (Georgia Institute of Technology), R. Srikant (University of Illinois at Urbana-Champaign), Lei Ying (Arizona State University).